Aktivita Slunce
 
STATISTIKY   POZOROVÁNÍ
 Protokoly sluneční fotosféry zasílejte na e-mail: slunce(zavináč)hvezdarna-fp.cz   Motýlkový diagram (sluneční skvrny, fakule, FeXIV)
 Pro všechny hvězdárny a stanice pozorovatelů Slunce jsme připravili velmi zajímanou studii o vizuálním pozorování sluneční fotosféry od roku 1871. Studie z roku 2004 (pdf - 4,45 MB)  
 V současnosti připravujeme druhý díl studie: Ukázka druhého dílu studie (pdf - 1,8 MB)  
 Bulletin pro pozorování Slunce: 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005  
    Vyhlazené grafy (skupiny skvrn, skvrny, relativní číslo)
TEORIE  
 Od roku 1982 jsme na hvězdárně Františka Pešty započali éru zakreslování sluneční fotosféry metodou projekce. Napozorované zákresy zpracováváme a archivujeme.  
 Pozorování metodou projekce - Jedná se o nejjednodušší a nejbezpečnější způsob pozorování. Obraz Slunce promítáme dalekohledem na projekční desku, velikost obrazu Slunce je většinou 25 cm. Přednost této metody spočívá v možnosti graficky zaznamenat jednotlivé fotosferické jevy a umožňuje určování poloh skvrn s dostatečnou přesností.
 Slunce je nejbližší hvězda Zemi a je zatím jediná, jejíž povrch můžeme detailněji sledovat (povrchem máme na mysli nejspodnější vrstvu, kterou jsme schopni vidět). Jsme na jeho povrchu schopni pozorovat útvary o velikosti desítek a stovek kilometrů. Avšak nitro Slunce můžeme popisovat pouze modely, jež se shodují s pozorováním vnějších projevů Slunce. Slunce je centrální těleso naší sluneční soustavy. Obsahuje 99 % hmotnosti celé soustavy. Je mohutným zdrojem energie, kterou vyzařuje ve všech oblastech elektromagnetického záření, čímž ovlivňuje všechna tělesa sluneční soustavy.    Spolupracujeme s p.Schmiedem z Kunžaku na vzniku synoptických mapek sluneční fotosféry za otočku. Napozorované měsíční hodnoty zasíláme do České řady pozorovatelů sluneční fotosféry a do celosvětové databáze S.I.D.C. Brusel Belgie a do CV-Helios Network v Norsku.
 

Stránku provozuje  Hvězdárna Fr.Pešty  Sezimovo Ústí

     

  http://www.nva.cz/?utm_source=ian&utm_medium=banner  http://www.tibinfo.cz/  ScienceWeek.cz - Online RSS čtečka - věda a technika