Vynálezy
 

 Chladnička
Ochlazování vody pomocí některých chemických reakcí znali Číňané už ve 12. století. V Evropě metody chlazení nápojů poprvé vyzkoušel a ve svém spisu Methodus refrigerandi ("Metoda chlazení") popsal lékař Blasius Villafranca, o kterém už byla zmínka při objevu zmrzliny. Roku 1607 vyrobil prý první umělý led v Evropě L. Tancredus. V roce 1676 byl ve Francii ustaven cech mistrů chladičů ovoce a květin s více než 250 členy.
Bezprostředními předchůdci dnešních chladniček byly ledničky, které využívaly chladicí schopnosti přírodního ledu. Objevily se v Anglii okolo roku 1790, měly plechové obložení mezistěn, do kterých se vkládaly kostky ledu. Jejich vynález se připisuje skotskému lékaři W. Cullenovi, ve Francii si podobnou ledničku nechal roku 1801 patentovat Focard-Chateau.
Chlazení přírodním ledem se udrželo poměrně dlouho. Ještě v padesátých letech bylo možno v zimě na zamrzlých řekách a rybnících vidět řezání ledových kvádrů. Ty pak byly uskladněny v ledárnách, kde vydržely až do příští zimy.
Spoléhat se však na přírodní led bylo nejisté a tak se vynálezci snažili zkonstruovat stroj na výrobu umělého chladu. Prvního úspěchu dosáhl americký vynálezce Jakob Perkins, který roku 1834 obdržel patent na chladicí stroj s éterovými parami, chladicím hadem a výparníkem.
Pravým "otcem" umělého chlazení se však stal Francouz Ch. Tellier. Nejprve (roku 1869) zařídil chlazení masa ve čpavkovém chladicím stroji na parníku City of Janeiro a později postavil velké chladírny poblíž Paříže.
Zařízení té doby se však pro domácnost nehodilo. Už jenom svými rozměry by zabralo celou kuchyň. Obrat způsobil až v roce 1875 německý fyzik Karl Paul Gottfried von Linde se svým čpavkovým chladicím strojem stroj s kompresorem. Bezkompresorová absorpční chladnička byla vyrobena roku 1923 ve Švédsku.
První zelenina, ryby a maso zmražené v balíčcích se dostaly do prodeje v roce 1930. První potraviny před zmražením tepelně zpracované tak, že je stačilo doma jen ohřát, byly dány do prodeje roku 1939.
A na jakém principu chladničky pracují? Celá činnost chladicího zařízení je založena na zvláštní vlastnosti chladiva: To se musí jednak odpařovat při nízkém tlaku a teplotě a odnímat tak svému okolí teplo a jednak musí kondenzovat (zkapalňovat) při vyšším tlaku a teplotě a tak předávat svému okolí teplo. Odpařování při nízké teplotě je právě jádrem chladicích zařízení, naopak kondenzace při vyšší teplotě je zase podstatou tzv. tepelných čerpadel používaných k vytápění.
V kompresorových chladničkách tedy obíhá chladivo tak, že kompresor (to je "to černé vrčivé" vzadu dole) nasává páry chladiva z výparníku (to je ta "skříňka" uvnitř nahoře, kde potraviny zmrznou), stlačuje je a vhání do kondenzátoru (to je to černé "mřížoví" vzadu), kde zkapalní. Pak se chladivo vrací zpět do výparníku. Tam se chladivo teplem odebíraným potravinám odpařuje které tak ochlazuje. Páry opět nasává kompresor a celý cyklus se opakuje, dokud se vnitřek chladničky neochladí na teplotu nastavenou termostatem (to je ten "čudlík" s čísly uvnitř chladničky).
V absorpčních chladničkách je chlazení založeno na principu absorpce - pohlcování jedné látky druhou, doprovázené tepelnými změnami. Hlavní částí absorpčního chladicího zařízení jsou výparník, absorbér (pohlcovač), vypuzovač a kondenzátor. Zahříváním chladiva s vodou ve vypuzovači buď elektrickým topným tělesem (elektrické absorpční chladničky) nebo plynovým hořákem (plynové absorpční chladničky) se z vody vypuzují páry chladiva, proudí do kondenzátoru, kde zkapalňují. Odtud je kapalné chladivo vedeno do výparníku. Cyklus je tedy stejný jako u kompresorové chladničky (kompresor je tu nahražen výparníkem a absorbérem). Výhodou absorpčních chladniček je bezhlučný chod, nedokáží však vychladit vnitřní prostor na tak nízkou teplotu jeko stejně velké kompresorové chladničky, protože mají nižší účinnost (provoz je i finančně náročnější).
V poslední době získávají stále větší oblibu samostatné mrazáky. Díky tomu, že v celém prostoru lze dosáhnout velmi nízké teploty (až -30°C), vydrží v nich potraviny čerstvé velmi dlouho.


Historie a současnost


Kompresorová chladnička

Text převzat se svolením ze stránek: http://www.quido.cz Obrázky převzaty se svolením ze stránek: http://www.quido.cz